Betlémské světlo 2018

Betlémské světlo – plamínek přátelství a naděje, zažehnutý až v dalekém Jeruzalémě, už tradičně přivezou skauti také do Chropyně. Najděte si v předvánočním shonu čas: Vezměte děti, rodiče, kamarády či sousedy a vydejte se na procházku potemnělým městem. Až skautský oheň zaplápolá na vašem štědrovečerním stole, spojí vás s celým světem a prozáří nejen váš domov.

Projekt BetlLogo Betlémského světlaémského světla vznikl v roce 1986, kdy pracovníci rakouského veřejnoprávního rozhlasu vymýšleli, jak ocenit lidi pracující se zrakově postiženými dětmi. Ve spolupráci se skautským hnutím se tehdy po vzoru středověkých florentských křižáků vydali do jeruzalémského Betléma – rodiště a hrobu Ježíše Krista, kde v Jeskyni narození poprvé zažehli plamínek, který pak převezli do Vídně a ozváštnili jím vánoční dobročinnou sbírku Světlo ve tmě, určenou právě na děti se zrakovým handicapem. Znovu to zopakovali i v následujícím roce, když už jej skauti a skautky po železnici dopravili i do okolních států.

Postupně tak vznikla novodobá vánoční tradice, kdy se plamen Betlémského světla ve speciálním kontejneru letecky transportuje z Jeruzaléma do Vídně, kde jej přebírají národní skautské delegace, a po železnici pak transportují do svých zemí. Do Československa poprvé doputovalo už krátce po pádu železné opony – v prosinci roku 1989. Za Českou republiku jej v letošním roce v Rakousku převezmou brněnští skauti, o den později jej pak vlaky Českých drah rozvezou do všech koutů republiky. Pomyslný ohnivý had se pak bude rozšiřovat, jak na páteřních tratích budou Betlémské světlo přebírat dobrovolníci, kteří jej dovezou do měst a obcí, a až do Vánoc jej budou starostivě opatrovat, aby nezhaslo.

Kolem Štědrého dne jej pak na bohoslužbách a místních akcích na náměstích či v klubovnách předají všem lidem dobré vůle.  Díky nim tak o Vánocích nebude nikdo sám. Přijďte si pro něj i vy!

poster_2018

Plamínek Betlémského světla budou chropyňští skauti předávat v neděli 23. prosince 2018 od 16.00 do 17.30 hod. u vánočního stromu v areálu zámeckého parku na náměstí Svobody. Jako obvykle si kromě plamínku odnesete i drobné dárky. Nezapomeňte si lucerničku a svíčku! Ať Betlémské světlo o letošních Vánocích prozáří nejen Váš domov.

Chropyňské Betlémské světlo je i na Facebooku!

s_r_cPořadatelem akce je Junák – český skaut, z. s.
Partnery akce jsou Český rozhlas a České dráhy, a. s.