Betlémské světlo v Chropyni

Všem lidem dobré vůle chropyňští skauti už tradičně přivážejí Betlémské světlo. Plamínek přátelství a naděje, který se zažehává až v dalekém Betlémě, a který díky skautům pravidelně putuje Evropou, se stal novodobým symbolem Vánoc. Přijít si pro něj můžete i vy. Ať prozáří nejen váš domov!

bs_2015Projekt Betlémského světla vznikl v roce 1986, když pracovníci rakouského veřejnoprávního rozhlasu vymýšleli, čím ozvláštnit tradiční vánoční sbírku pro zrakově postižené děti. Snahou každého světla je prozářit tmu, říkali si, a vzpomněli na křižácké války. Tehdy ve Středověku se totiž Křižáci z Florencie vydali na válečnou výpravu do Palestiny, aby osvobodili jeruzalémský Betlém – rodiště a hrob Ježíše Krista. Když z Itálie odcházeli, slíbili, že na důkaz úspěchu přinesou plamínek z věčného světla, které hoří v Betlémské bazilice. Betlém osvobodili, plamínek zapálili a pak jej na moři i na souši dopravili zpět domů. A nápad byl na světě!

Betlémským světlem, zažehnutým v jeruzalémské bazilice z věčného světla, byli lidé pracující se znevýhodněnými dětmi poprvé oceněni v roce 1986, a to díky rakouskému rozhlasu a tamním skautům. Od té doby je Betlémské světlo novodobým symbolem Vánoc, skauti a skautky jej železniče rozváží do 25 států světa. Po pádu železné opony, poprvé už v prosinci 1989, přivezli skauti a skautky Betlémské světlo i k nám, do Československa.

Z izraelského Jeruzaléma se plamínek Betlémského světla letecky transportuje do Vídně, kde ho přebírají zástupci jednotlivých států, a následně jej po železnici transportují do svých zemí, měst a domovů. Za Českou republiku světlo přebírají brněnští skauti a skautky, vlaky Českých drah jej potom rozvážejí do všech koutů republiky. Pomyslný ohnivý had se pak rozšiřuje, jak jej další skauti a skautky přebírají na nádražích, a až do Vánoc jej starostlivě opatrují, aby nezhasl. Kolem Štědrého dne jej pak předávají všem lidem dobré vůle – díky Betlémskému světlu tak o Vánocích nikdo není osamělý. Přijďte si pro něj i vy!

pozvanka_BS

Plamínek Betlémského světla budou chropyňští skauti a skautky rozdávat v pátek 23. prosince 2015 od 17.00 do 18.30 hod. u vánočního stromu v areálu zámeckého parku v Chropyni. Kdo si bude chtít Betlémské světlo vyzvednout, ať nezapomene na lucerničku a svíčku.

Ať prozáří nejen Váš domov!

Pořadatelem akce je Junák – český skaut, z. s.
Partnery akce jsou Český rozhlas a České dráhy, a. s.

Chropyňské Betlémské světlo je i na Facebooku!