Temnotou 2015: Stovka závodníků v ulicích

Noční šifrovací závod Temnotou, který v našem městě realizujeme pro neorganizované děti a mládež, je velkou událostí každého podzimu. Stovka závodníků, která letos vyběhla do potemnělých a zamlžených ulic Chropyně, odstartovala v pátek 6. listopadu 2015 už pátý ročník této velké akce. Jak celý závod, kterému letos kralovaly holky, vypadal, si můžete přečíst v tomto článku.

To zamlžené podzimní odpoledne skončilo rychleji, než bych čekal a tma, která se na Chropyni snesla, s sebou přinesla podivné napětí. Z hloučků, které postávaly po celém Hanáckém náměstí, zablikaly čelovky, a když se někdo občas nervózně podíval na hodinky, na zápěstí se ukázal barevný náramek. Odněkud zdálky jsem zaslechl, jak radniční hodiny odbíjejí pátou a v tu chvíli se atmosféra na náměstí docela změnila: Temné postavy se vrhly k zemi, baterky zasvítily naplno, byly slyšet dohady a netrvalo dlouho, než první úspěšní radostně vyskočili a vyběhli do mlhy. Odstartoval pátý ročník nočního šifrovacího závodu a skoro stovka závodníků se Temnotou postupně rozběhla do celé Chropyně.

IMG_4757   IMG_4763   IMG_4757

V závodě, který pro veřejnost z našeho města popáté realizovali chropyňští skauti, šlo už tradičně především o rychlost a důvtip. Úkolem každého ze závodníků bylo co nejrychleji vyřešit deset záludných šifer na deseti předem neznámých místech ve městě. O tom, že projít nočními ulicemi až do cíle nebylo vůbec jednoduché, svědčí skutečnost, že teprve úspěšné vyluštění každé šifry pomohlo závodníkovi poznat, kudy má běžet dál. Šifry totiž byly po městě rozmístěny nahodile; stalo se například, že z Františkova bylo potřeba co nejrychleji přeběhnout na sídliště a odtud zase k čistírně odpadních vod. A tak měli výhodu všichni, kteří město dobře znají. Vždyť na doběhnutí do cíle měli jen tři hodiny času! Všechno navíc bylo ztíženo novým rozdělením závodníků do pěti barevně odlišených skupin. To proto měli na zápěstích náramky, těmi se prokazovali na stanovištích, a podle nich pak byli po úspěšném rozluštění šifer posíláni různými směry, do všech koutů města. Složité, viďte?

IMG_4770   IMG_4772   IMG_4779

A pak ty nejasné kódy! Hlavy, unavené po celém týdnu přemýšlení ve škole, dostaly v pátek večer ještě jednou pořádně zabrat. Naštěstí každý závodník měl v průvodce pomocný klíč, a pokud to nešlo ani s ním, na každém stanovišti byl jeden z pořadatelů, který chytrému napověděl a… Však víte. Nakonec však závodníci zákeřné šifry prolomili a dostali se do cíle, který se každý rok mění a tradičně je tajný až do poslední chvíle. Na rybářskou chatu, kde závod končil letos, tak s postupujícím večerem dorazili všichni. Na každého tam čekal horký čaj, pamětní medaile a špekáček u ohně.

A pak už nezbylo než vyhlásit výsledky letošního ročníku, který suverénně ovládly holky: V kategorii mladších jednotlivců byla nejúspěšnější a nejrychlejší Lucie Žemličková, mezi staršími jednotlivci zazářila Marie Žemličková. Ve zbrusu nové kategorii rodičů s dětmi pak vyhrála skupina Viktorka. Všichni vítězové obdrželi od pořadatelů krásné ceny, mezi kterými nechyběl čokoládový dort, společenské hry, nebo výstavní hrníčky připomínající velké vítězství nad nevypočitatelnou Temnotou.

    IMG_4782  IMG_4786   IMG_4783

Pátý ročník nočního šifrovacího závodu Temnotou se uskutečnil 6. listopadu 2015. Zúčastnilo se jej šedesát jednotlivců, kteří temnými ulicemi naběhali bezmála deset kilometrů. Ty pak doplnilo přes třicet rodičů a dětí, pro které byl připraven speciální rodinný okruh. Do nočních ulic bychom nevyběhli bez Petra Caletky a dalších dvaceti kluků a holek zapojených do příprav a realizace celého závodu. Neobešli bychom se ani bez podpory města Chropyně a Správy majetku města Chropyně, jež celou akci podpořily, a už vůbec by závod nemohl proběhnout bez závodníků, kterým tímto děkuji za účast. Trvajícího zájmu veřejnosti o tuto neobyčejnou akci si velmi vážíme a věříme, že
i v příštím roce společně vyběhneme Temnotou.

Více fotek z celého závodu přibude v galerii a prohlédnout si je můžete i na naší Facebookové stránce.

Pořadatelem akce byl Junák – český skaut, středisko Krále Ječmínka Chropyně, z. s.
Partnery akce byly město Chropyně a Správa majetku města Chropyně.